AKTUALITĀTES
   
102636

C hepatīts – zāles ir
Apskatīt komentārus (0)


18.10.2018


Lasiet arī: «Finansējums ir, bet ārstē kūtri - kritizē VM nostāju C hepatīta pacientu ārstēšanā» | https://nra.lv/veseliba/260836-finansejums-ir-bet-arste-kutri-kritize-vm-nostaju-c-hepatita-pacientu-arstesana.htm |
***********************
Kas tad ir C hepatīts? Tas ir aknu iekaisums, ko pavada aknu šūnu bojāeja un to aizstāšana ar rētaudiem. Aptuveni ceturtdaļa līdz trešdaļa slimnieku spontāni izveseļojas pusgada laikā. Var teikt – ja jau veicas, tad veicas. Toties pārējiem attīstās hroniska slimība.
No inficēšanās, pēc būtības, neviens nav pasargāts, jo cilvēki regulāri apmeklē stomatoloģiskos, kosmētiskos kabinetus, modē ir tetovēšanās un pīrsings. Instrumentu apstrāde, to sterilizācija nereti notiek nevērīgi. Nedrīkst kā riska momentus ignorēt operācijas, asins pārliešanu, abortus, kas tika veikti pagājušajā gadsimtā, kad vēl nebija diagnosticējošo testa sistēmu C hepatīta vīrusu.
C hepatīta bīstamība izpaužas tādējādi, ka slimība bieži kļūst hroniska (75-85% gadījumu) un, atbilstoši neārstējot, nonāk līdz tādai smagai izpausmei kā aknu ciroze (15-25% gadījumu). Nereti pacients atklāj, ka ir slims ar C hepatītu, tikai tad, kad aknu ciroze jau ir izveidojusies. Vienīgi speciālas analīzes palīdz atklāt slimību.
C hepatīta vīruss var bojāt ne tikai aknas, bet arī citus orgānus un sistēmas: nieres, vairogdziedzeri, ādu, asinsvadus, nervu sistēmu, asinsrades orgānus, locītavas, plaušas un sirdi. Tāpēc ir tik svarīgi savlaikus veikt profilaksi un regulāri pārbaudīties, īpaši tiem, kas pieder paaugstināta riska grupām.
C hepatīta piemērs demonstrē medicīnas zinātnes panākumus – ilgus gadus to uzskatīja par neārstējamu slimību. Ārstam praktiski bija tikai novērotāja un atbalstošās terapijas nozīmētāja loma. Tagad ir iespējams pilnībā atbrīvoties no vīrusa. Svarīgi ir savlaikus vērsties pie kvalificētiem speciālistiem, kam ir šādas slimības ārstēšanas pieredze, ar laboratorisko izmeklējumu, fibroskanēšanas, bet dažkārt – biopsijas palīdzību novērtēt aknu stāvokli.
Tagad ir jaunākās paaudzes zāles un to kombinācijas, kas ievērojami paaugstina pretvīrusu terapijas efektivitāti. Tikpat svarīgi ir pretvīrusu terapiju apvienot ar veselīgu dzīvesveidu (uzlabot dzīves veidu, koriģēt ķermeņa svaru, atteikties no kaitīgiem ieradumiem, pārvarēt atkarības). Individuāla pieeja ļauj lielākajam vairumam slimnieku sasniegt pozitīvus rezultātus.
 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHAGaismas iela 19 k-8, Ķekava, Ķekavas pagasts, Ķekavas novads, LV-2123, Latvija

Logo +371 26062077
Logo apvieniba@apvienibahiv.lv