AKTUALITĀTES
   
102669

Šķiet, valsts nevar teikt, ka naudas nav
Apskatīt komentārus (0)


19.10.2018


Avots: NRA.lv | «Pacienti ir, pacientus ārstēt nevar» | https://nra.lv/veseliba/261185-pacienti-ir-pacientus-arstet-nevar.htm |
Veselības ministrija un Nacionālais veselības dienests kā argumentu, kāpēc nav iespējams vēl šogad atcelt ierobežojumus C hepatīta pacientu ārstēšanai, nosauc naudas trūkumu.
Astoņu mēnešu laikā C hepatīta pacientu ārstēšanai izlietoti jau 15,9 miljoni eiro, lai gan valsts finansējums visam gadam ir 15 miljoni eiro. Taču faktiski nauda, visticamāk, paliks pāri un netiks izmantota, jo jāņem vērā, ka daļu C hepatīta budžeta veido arī zāļu ražotāju maksājumi, kuri pilnībā veselības budžetā - C hepatīta krājkasē - vēl nav ienākuši. Ja zāļu ražotāji izpildīs visas saistības, C hepatīta ārstēšanai paredzētais budžets papildināsies par deviņiem miljoniem eiro. Vienkārši parēķinot, sanāk, ka faktiski izlietoti vien seši miljoni eiro C hepatīta pacientu ārstēšanai.
Pastāv ierobežojumi
«Mums ir pacienti, bet nav pacientu, kurus varam ārstēt,» tā īsumā situāciju raksturo infektoloģe, Lavijas Infektoloģijas centra Aknu nodaļas vadītāja Ieva Tolmane. Pašlaik valsts kompensētu inovatīvo C hepatīta terapiju var saņemt C hepatīta pacienti ar aknu fibrozi F3 un F4 stadijā, kas ir fibrozes smagākās pakāpes. No šā gada
1. jūlija šo terapiju valsts piešķir arī pacientiem ar F2 stadiju. «Ārstēšanas rezultāti ir ļoti labi, terapijas efektivitāte ir 97 procenti,» norāda I. Tolmane. Praktiski visi pacienti ar F3-F4 stadiju ir uzsākuši ārstēšanu no tiem, kuri bija rindā uz terapiju, rindas faktiski vairs nav. Tie pacienti, kuriem tiek diagnosticēta saslimšana, tas ir, jaunie pacienti, uzreiz ar konsīlija lēmumu var saņemt ārstēšanu. Mēnesī vidēji ir 50 pacientu ar šādu fibrozes stadiju. Pirms vēl terapija nebija piešķirta pacientiem ar F2, viņu skaits rindā, lai saņemtu ārstēšanu bija 107, un bija skaidrs, ka visi jau šogad saņems terapiju.
Brīdī, kad ārstiem infektologiem bija skaidrs, ka visi pacienti, kuru saslimšanas pakāpe ļauj saņemt valsts kompensētus medikamentus, saņems zāles, ārsti vērsās Veselības ministrijā, Nacionālajā veselības dienestā ar aicinājumu atcelt ierobežojumus pacientu ārstēšanā, lai varētu ārstēšanos piedāvāt arī C hepatīta pacientiem, kuriem aknu bojājumi ir sākuma F0-F1 stadijā vai to vēl nav vispār. «Mēs redzējām gan šā gada sākumā, gan pavasarī, gan vasarā, ka ir iespējams atcelt šos ierobežojumus, lai ārstēšanu saņemtu lielāks pacientu skaits, taču esam saņēmuši tikai apliecinājumu gatavībai,» norādot virkni datumu, kad sanākušas dažādas sanāksmes, lai spriestu par C hepatīta ārstēšanu, stāsta I. Tolmane. 3. septembrī ārstu profesionālā asociācija vērsās ar lūgumu atcelt ierobežojumus, taču septembra beigās kārtējā sēdē izskanējis viedoklis: mēs jau ārstējam vairāk pacientu nekā pērn, un, ja paliek pāri nauda, to var pārdalīt citam mērķim. Hepatīta biedrība par ierobežojumu atcelšanu C hepatīta ārstēšanā iestājas jau vismaz divus gadus. «Zināmā mērā ir šokējoši to dzirdēt, ka nauda paliek pāri, bet nodrošināt ārstēšanos citiem pacientiem nav iespējams, Neatkarīgajai saka biedrības vadītājs Kristaps Kaugurs. «Joprojām mēs turam barjeru priekšā pacientiem un sakām: tu neesi vēl tik slims, lai tevi ārstētu.»
Iztērēta nauda vai tomēr pārpalikums
Saprast, kas notiek ar C hepatītam paredzēto naudu, nav vienkārši, jo daļu šī budžeta veido ražotāju maksājumi, kas ir līguma nosacījums, lai zāles, kas ir pietiekami dārgas, valsts apņemtos apmaksāt, iekļaujot tās kompensācijas sistēmā. Nacionālā veselības dienesta speciāliste Zinta Rugāja sacīja, ka šogad izlietoti jau 15,9 miljoni eiro par C hepatīta zālēm un tā faktiski ir visa gadam atvēlētā nauda. Tomēr viņa piebilst, ka no ražotājiem nav saņemti maksājumi deviņu miljonu apmērā. Rēķini ir izrakstīti, un tos var apmaksāt līdz gada beigām. Taču - ja ražotāji, piemēram, rīt samaksā visu, tas nozīmē, ka iztērēti no valsts budžeta būs mazāk nekā puse no gadam atvēlētā finansējuma C hepatīta ārstēšanai un nauda patiešām paliek pāri… bet vienlaikus atcelt ierobežojumus pacientu sadalīšanā nav iespējams.
Baidījās, naudas pietiks
Skaidrojot šo situāciju un iespējamo ierobežojumu atcelšanu, Veselības ministrijas pārstāve Jana Feldmane Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijas sēdē sacīja, ka sākotnēji bija domāts, ka pacientu ar F2, F3, F4 aknu fibrozes stadiju, tas ir, to pacientu, kuriem var piešķirt terapiju, būs vairāk, tāpēc ministrija piesardzīgi vērtējusi iespēju pilnībā atcelt ierobežojumus. Pēc J. Feldmanes teiktā, ja atceltu ierobežojumus, ārstēšanu varētu saņemt vēl 10 000 pacientu, tāpēc ministrija nav droša, vai pilnībā pietiktu naudas visiem pacientiem, vai ārstu kapacitāte būtu pietiekama un vai izmeklējumus varētu nodrošināt visiem šiem pacientiem. Veselības ministrija arī nevēloties pieļaut tādu situāciju, ka pēkšņi pacientiem, kuriem ir tiesības saņemt ārstēšanu, būtu jāatsaka, jo pietrūcis naudas.
Taču kādam nākas atteikt pacientiem ar C hepatītu piešķirt terapiju, un tas jādara ārstiem. Vēl jo grūtāk tas ir situācijā, kad pacienti jau ir izmeklēti, viņus varētu izārstēt no C hepatīta, bet to nevar, neraugoties uz pāri paliekošo naudu. «Kāpēc tērē ārstu laiku sapulcēs, darba grupās, ja lēmumus pieņem, neņemot vērā ārstu profesionāļu viedokli?» vaicā I. Tolmane.
Jau pēc šīs Saeimas sēdes un publiski parādījušās informācijas medijos Nacionālais veselības dienests izplatīja informāciju, ka ražotāji tomēr pilda līgumu nosacījumus un veic maksājumus. "Rēķinu apmaksa no zāļu ražotāju puses netiek kavēta. Saskaņā ar savstarpēji noslēgto līgumu NVD izraksta rēķinu reizi ceturksnī, ņemot vērā aptiekās faktiski izsniegto zāļu apjomu. Gandrīz puse no zāļu ražotājiem nosūtītajiem rēķiniem jau ir apmaksāta, turklāt pirms noteiktā rēķina apmaksas termiņa. Vienlaikus jāatzīmē, ka šo līdzekļu atgūšanas laiks neietekmē pacientu ārstēšanu, t.i. valsts kompensējamo zāļu budžetā tādējādi netiek radīti papildu finanšu līdzekļi, kurus varētu novirzīt, piemēram, lielāka pacientu skaita ārstēšanai vai citu slimību diagnožu pacientu ārstēšanai," teikts NVD oficiālajā paziņojumā.
Tomēr pagaidām joprojām nav vēl atbildes, cik tad kopumā C hepatīta ārstēšanai šogad ir izlietots finansējums - vai veidojas uzkrājums vai deficīts?
****************
C hepatīta ārstēšana
• Visi C hepatīta pacienti ar aknu bojājumiem F3-F4 stadijā* saņem ārstēšanu ar moderno terapiju
• No šā gada 1. jūlija ārstēšanu ar modernajiem medikamentiem valsts kompensē arī C hepatīta pacientiem ar F2 un visi pacienti jau šogad saņems ārstēšanu
• Gadā plānots ārstēšanu nodrošināt 3000 C hepatīta pacientiem, taču ierobežojumu dēļ - ārstēšanu var saņemt tikai pacienti ar aknu bojājumiem - faktiski tiek ārstēti tikai trešā daļa C hepatīta pacientu
* smagākās aknu fibrozes pakāpes
Avots: Dr. med. I. Tolmanes prezentācija 
 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHAGaismas iela 19 k-8, Ķekava, Ķekavas pagasts, Ķekavas novads, LV-2123, Latvija

Logo +371 26062077
Logo apvieniba@apvienibahiv.lv