AKTUALITĀTES
   
85938

Saeimā atzīst apdraudējumu sabiedrībai
Apskatīt komentārus (0)


11.05.2018


(Informācija saņemta no biedribas AGIHAS)
Informācija medijiem
Rīga,
11.05.2018
Saeimā atzīst HIV infekcijas apdraudējumu sabiedrībai, meklēs risinājumus
Apspriežot situāciju HIV infekcijas slimnieku izmeklēšanā un ārstēšanā Latvijā, Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijas sēdē otrdien tika atzīta situācijas nopietnība, kā arī iezīmēti svarīgākie tuvākajā nākotnē risināmie jautājumi – HIV diagnostikas uzlabošana un ārstēšanas ierobežojumu atcelšana. 
“Latvijā HIV infekcija joprojām izplešas – esam pirmajā vietā Eiropā pēc jaunatklāto gadījumu skaita pret iedzīvotāju skaitu, un vienlaikus esam palikuši arī pēdējā valsts Eiropā, kur HIV ārstēšana tiek uzsākta ar zināmiem ierobežojumiem, nevis uzreiz pēc infekcijas atklāšanas. Tādēļ svarīgākie veicamie pasākumi HIV infekcijas izplatības samazināšanai ir savlaicīga slimības diagnosticēšana un savlaicīga ārstēšana, neatkarīgi no imunitātes šūnu skaita,” apakškomisijas sēdē stāstīja Inga Ažiņa, RAKUS stacionāra “Latvijas Infektoloģijas centrs” (LIC) Infektoloģijas poliklīnikas vadītāja. 
Pēc LIC datiem, šogad Latvijā 1.ceturkšņa beigās bija 7379 HIV pozitīvi cilvēki, un 2018. gada pirmo trīs mēnešu laikā to skaits palielinājies par 36 personām, tai skaitā infekcija konstatēta arī vienam bērnam. Ārstēšana LIC šogad četros mēnešos uzsākta 292 HIV pacientiem, no tiem 85 pacientiem pēc jaunajiem kritērijiem. Pērnā gada beigās Latvijā ārstēšanu saņēma tikai 35% no visiem HIV pacientiem. Kā zināms, no 2018. gada 1. janvāra HIV terapija Latvija ir kļuvusi pieejamāka, jo to var sākt jau no 500 imunitātes šūnu skaita (līdz pērnā gada beigām HIV pacientiem, lai saņemtu ārstēšanu, bija jāgaida līdz imunitātes šūnu kritumam līdz 350 šūnām).
Atbalsta grupas inficētajiem ar HIV un AIDS slimniekiem “AGIHAS” valdes priekšsēdētājs Andris Veiķenieks ir gandarīts, ka HIV infekcijas samazināšanas jomā sadarbojas visas iesaistītās puses – gan valsts pārvaldes iestādes, gan mediķi, gan pacientu organizācijas: “Pēc sarunas Saeimas apakškomisijā redzam, ka arī deputāti sāk izprast situācijas nopietnību, un ļoti ceram uz solījumu pēc pāris mēnešiem atgriezties pie jautājuma izskatīšanas, maksimāli novēršot šķēršļus HIV diagnostikai un ārstēšanai, lai mērķtiecīgi mazinātu infekcijas izplatību Latvijā.”
Veselības ministrija, kura pērn sadarbībā ar NVO sagatavoja HIV infekcijas izplatības ierobežošanas plānu, strādā pie jauniem pasākumiem HIV ārstēšanas pieejamības un diagnostikas uzlabošanai. “Lai HIV ārstēšana būtu ērtāka pacientiem ārpus Rīgas, plānojam uzlabot infektologu pieejamību reģionos. Tāpat skatāmies, kādas ir iespējas cilvēkiem ar pozitīvu HIV eksprestesta rezultātu tiešā veidā nonākt pie infektologa, lai testa rezultāts zināmā mērā kalpotu kā nosūtījums pie speciālista. Tāpat gada otrajā pusē, izvērtējot papildus piešķirtā finansējuma izlietojumu un pacientu skaita dinamiku, izvērtēsim iespēju atcelt šūnu skaita ierobežojumu HIV terapijas uzsākšanai,” stāstīja Santa Līviņa, Veselības ministrijas Sabiedrības veselības departamenta direktore. 
Papildu informācija:
Andris Veiķenieks
biedrības “AGIHAS” valdes priekšsēdētājs
agihas.lv@inbox.lv
 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHAGaismas iela 19 k-8, 201, Ķekava, Ķekavas pagasts, Ķekavas novads, LV-2123, Latvija

Logo +371 26062077
Logo apvieniba@apvienibahiv.lv